
Sustainable Finance Disclosure Regulation
Sustainable Finance Disclosure Regulation
De Verordening betreffende informatieverschaffing over duurzaamheid in de financiële dienstensector (Sustainable Finance Disclosure Regulation, SFDR) brengt enkele regels voor financiële instellingen (waaronder pensioenfondsen) met zich mee inzake informatieverschaffing over duurzaamheid van beleggingen. Het pensioenfonds heeft om aan de verplichtingen hieruit te voldoen aanvullende informatie opgenomen op de website en in Laag 3 van Pensioen 1-2-3.
Naast de SFDR is per 1 januari 2022 de Taxonomieverordening ingegaan. De Taxonomieverordening regelt het classificatiesysteem van duurzame activiteiten. Dit houdt in dat in die verordening criteria worden gegeven om uit te maken of een economische activiteit als ecologisch duurzaam kan worden aangemerkt, met het oog op het bepalen van de mate waarin een belegging ecologisch duurzaam is. De SFDR en de Taxonomieverordening zijn dan ook nauw met elkaar verweven: de Taxonomieverordening geeft invulling aan het begrip ecologisch duurzame economische activiteiten en de SFDR verplicht financiële marktdeelnemers zoals het pensioenfonds te communiceren over duurzaamheid bij beleggingen.
Ongunstige effecten van beleggingsbeslissingen op duurzaamheidsfactoren
Op grond van Artikel 4 van de SFDR moeten financiële instellingen rapporteren over hoe wordt omgegaan met de belangrijkste ongunstige effecten van de beleggingsbeslissingen op mens, milieu en samenleving.
Tot 2024 nam het pensioenfonds deze ongunstige effecten van de beleggingsbeslissing op mens, milieu en samenleving zoals bedoeld onder Artikel 4 van de SFDR nog niet in aanmerking. Gedurende 2024 is er echter besloten voor een opt-in, wat betekent dat het pensioenfonds zal gaan rapporteren in de vorm van de ‘Verklaring omtrent de ongunstige effecten op duurzaamheid’ ook wel PAI-rapportage genoemd. In deze rapportage rapporteert het pensioenfonds of, en hoe, de 18 voorgeschreven en twee vrijwillige ongunstige effecten worden meegenomen in het beleggingsbeleid. Het pensioenfonds is, nu er is gekozen voor de opt-in, een onderzoek gestart welke ongunstige factoren het wenst mee te nemen. Lees hier de PAI rapportage.
Periodieke disclosures in het jaarverslag
De implementatie van periodieke disclosures, zoals vereist onder de SFDR, stelt het pensioenfonds in staat om niet alleen financiële rendementen te rapporteren, maar ook de impact van hun investeringen op duurzaamheid. Deze disclosure omvat informatie over de voortgang van duurzaamheidsdoelstellingen, de ESG-prestaties van beleggingsproducten en de effectiviteit van het beleggingsbeleid.
Integratie van duurzaamheidsrisico’s
Het pensioenfonds heeft geen medewerkers in dienst en er is dus geen sprake van integratie van duurzaamheidsrisico’s in het beloningsbeleid van medewerkers en bestuurders van het pensioenfonds. Het pensioenfonds kiest ervoor het effect van duurzaamheidsrisico’s te integreren in haar beleggingsbeslissingen. Het pensioenfonds heeft daarmee de pensioenregeling onder de SFDR geclassificeerd als een Artikel 8 product, waarmee wordt aangegeven dat het fonds duurzame kenmerken promoot. Het pensioenfonds heeft de overtuiging dat ESG-integratie op langere termijn een neutraal tot positief effect heeft op risico-/rendementsverwachtingen van de beleggingsportefeuille. De implementatie van periodieke disclosures, zoals vereist onder de SFDR, stelt het pensioenfonds in staat om niet alleen financiële rendementen te rapporteren, maar ook de impact van hun investeringen op duurzaamheid. De informatie hierover is beschikbaar in bijlage 1 Sustainable Finance Disclosure Regulation in het jaarverslag.
